Ana Menü
Ana Sayfa
Sağlık
Tarih
Edebiyat
Eğitim
Coğrafya
Teknoloji
Yemek Tarifleri
İslam
İletişim
Arama
Telefon Kodları
Resim Galerisi
Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 955
En Yeni Üye: oddhail65
Günlük Burç
En Son İncelemeler
Facebook güzel sözle...
Özel Anlamlı Sözler
Türklerin islamiyetl...
Hicret nedir?
Aşı Nedir? Aşı Hakkı...
Az nefes al, genç kal
Ayak masajıyla gelen...
Astım riski TV ile k...
Araç tutmasına karşı...
Dadaloğlu'nun
19.yüzyıl halk şiirimizin en ilginç, en güçlü ozanlarının başında gelenlerinden biri Dadaloğlu hiç kuşkusuz. Asıl adı Veli. Babası Aşık Musa adında bir ozan. Dadaloğlu adı bir takma ad değil, aile adı olduğu saptanmış. Türkmenlerin Avşar boyundan. Göçer bir boydan geldiği için Torosların Erzin, Payas, Adana, Kozan yörelerini, Gavurdağlarını, Binboğaları, Aladağı, Koçdağı, Bakırdağı, Ahırdağı, Dadaloğlu'na bir yandan esin kaynağı, bir yandan yurt olmuş. Dadaloğlu'nun bütün Torosları, Orta Anadolu'yu dolaştığı anlaşılıyor.
1785(?) - 1868(?) yılları arasında yaşadığı sonucuna ya da sanısına, elde edilebilen bilgilere göre varılıyor.
Dadaloğlu çok sağlam, yiğit, sert, savaşkan bir kimlik, görünüm ve eylem içindedir. Ama yüreğinde de gerçekten sımsıcak sevgiler taşın çoşkulu tutkun bir yanı vardır.
Dadaloğlu'nun yaşadığı dönemde Türkmen boylarının ilginç bir savaşımı var. Aynı zamanda Avşar boyununda. Avşar boyunun savaşımı doğal olarak Dadaloğlu'nu öncelikle, ivedilikle etkiliyor. Dadaloğlu'nu etkileyen önemli olayların başlıcası şu olsa gerekir. Toroslardaki Türkmen boyları zaman zaman kendi aralarında çatışmakta zaman zaman kümeleşerek dönemim yönetimine başkaldırmaktadırlar. Yönetim bu soruna bir çözüm bulmak üzere 1865 yılında Cevdet ve Derviş Paşaların yönetiminde bir "Fıkra-i İslahiye" kurar, bölgeye gönderir. Görevleri, göçerlikle yaşayan Türkmen boylarını yerleşik bir düzene sokmak, toprağa bağlamak böylece başkaldırı tehlikelerini ortadan kaldırmaktır.
Bu arada Dadaloğlu'nun bağlı olduğu Avşar boyu da alınır Sivas'ın köylerinden birine gönderilir.
Dadaloğlu'nun yiğit, gür bir sele, çoşkuyla söylediği şiirlerin içeriğinde, yaşadığı çağın tarihsel, toplumsal olaylarını anlatışı özellikle de "Osmanlı'ya karşı koyma çabaları yatar."
Dadaloğlu'nun en belirgin özelliklerinden biri de dilidir. 19.yüzyıl halk ozanlarının önemli bir kesiminin kentle, Osmanlılılıkla dolaylı, dolaysız ilişkilerinin sonucu olarak dillerinde gözle görülür bir karışıklık vardır. Dadaloğlu'nun bütün yaşamı boyunca böyle bir ilişki içinde olmaması şiirlerinde kullandığı dili de korumuş, arı duru Türkçe'nin, söylemlerin en güzel örneklerini vermiştir.
Dadaloğlu, yiğitlemelerinde Köroğlu'nu, doğa, sevi şiirlerinde Karacaoğlan'ı anımsatabilir.

Günümüze, yazık ki çok şiir kalmamış Dadaloğlu'ndan. Ne var ki, Dadaloğlu'nun üzerinde önemle durulması gereken, etkin, usta, güçlü bir ozan olduğu kesinleşmiş bir gerçek sayılmalıdır.


Toroslar - 1785

Dadaloğlu mp3
Dadaloğlu dinle
Dadaloğlu hayatı, özgeçmişi
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kısa Mesajlar
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerekmektedir.

06/02/2010 11:29
A.slm Sarp hsg din

04/02/2010 13:00
slm millet

04/02/2010 12:58
slm

06/06/2009 18:10
makarnaci seni Wink
Ziyaretçi Haritası
domain
Diger